Skip to content

1021 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block751
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1005

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,658
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
37%
Improvement Value:$395,600
63%
Total Assessment$625,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,687+3.2%
2024$12,294+1.3%
2023$12,139+1.6%
2022$11,945-2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft3,942DeedBook 3935, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2097, Page 346