Skip to content

806 Cold Springs AvenueCape May, NJ 08204

Built 1946

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block756
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1104

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,856
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
69%
Improvement Value:$74,700
31%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,965+1.5%
2024$4,894+6.3%
2023$4,602+1.6%
2022$4,529+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 3691, Page 980

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2722, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1946