Skip to content

844 S Cape AvenueCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Jun 1, 2015

Property Information

Block757
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-2UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,452
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,600
50%
Improvement Value:$189,400
50%
Total Assessment$379,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,436+1.5%
2024$7,326+6.6%
2023$6,875+1.7%
2022$6,762+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$412,500

To:

Sq Ft1,452DeedBook 3628, Page 845

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 3205, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1986