Skip to content

1254 Wilson DriveCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$3,800,000
Last Sale Date
May 17, 2025

Property Information

Block764
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class19.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningMGB
Sq Footage4,150
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$476,800
40%
Improvement Value:$717,300
60%
Total Assessment$1,194,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,216+1.4%
2024$23,870+6.3%
2023$22,449+1.6%
2022$22,091+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,800,000

To:

Sq Ft4,150DeedBook 4226, Page 758

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft4,150DeedBook 3709, Page 548Recorded12/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 1537, Page 926