Skip to content

1212 Wilson DriveCape May, NJ 08204

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$820,100
Last Sale Date
Jun 6, 2002

Property Information

Block764
Lot40
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings1
ZoningMGB
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$480,000
80%
Improvement Value:$120,000
20%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,168+1.5%
2024$11,994+6.3%
2023$11,280+1.6%
2022$11,100+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,100

To:

DeedBook 2968, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 2338, Page 103

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 1452, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1923