Skip to content

984-986 Route 109Cape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block772
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1106

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
71%
Improvement Value:$44,900
29%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,141+1.4%
2024$3,096+6.3%
2023$2,912+1.6%
2022$2,866+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 2845, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1560, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1950