Skip to content

958 Route 109Cape May, NJ 08204

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Jul 10, 1998

Property Information

Block772
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1105

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,462
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,200
49%
Improvement Value:$85,300
51%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,397+1.5%
2024$3,348+6.3%
2023$3,149+1.6%
2022$3,099+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 2764, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1950