Skip to content

944-946 Route 109Cape May, NJ 08204

Built 2021

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block776
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1105

Building Details

Building Class39
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
22%
Improvement Value:$380,800
78%
Total Assessment$490,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,953+1.4%
2024$9,811+6.3%
2023$9,227+353.4%
2022$2,035-13.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,772DeedBook 3978, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft810DeedBook 3862, Page 846Recorded6/27/2019