Skip to content

111 Mallard PlaceCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
Aug 13, 1996

Property Information

Block788
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,200
58%
Improvement Value:$84,600
42%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,113+1.5%
2024$4,054+6.3%
2023$3,813+1.6%
2022$3,752+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,500

To:

Sq Ft1,412DeedBook 2681, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1964