Skip to content

406 Howland AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$88,900
Last Sale Date
Sep 25, 2000

Property Information

Block627
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,423
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
55%
Improvement Value:$93,700
45%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,253+1.5%
2024$4,192+6.3%
2023$3,942+1.6%
2022$3,879+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$88,900

To:

Sq Ft1,423DeedBook 2879, Page 943

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 1408, Page 1116

Property Built

Built

Year Built: 1965