Skip to content

50 E Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 2021

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block84
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,334
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,400
37%
Improvement Value:$148,400
63%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,793+12.2%
2024$4,273+6.4%
2023$4,018+146.7%
2022$1,628+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,334DeedBook 4012, Page 283

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,334DeedBook 4007, Page 539Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3202, Page 801