Skip to content

32 E Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 1935

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 13, 2005

Property Information

Block84
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,354
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,200
59%
Improvement Value:$48,100
41%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,374+1.6%
2024$2,337+6.4%
2023$2,197+1.7%
2022$2,161+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,354DeedBook 3159, Page 890

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2784, Page 991

Property Sale

SaleMulti
$29,000
DeedBook 1578, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 1935