Skip to content

56 E Delaware ParkwayVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block92
Lot38
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
54%
Improvement Value:$58,600
46%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,103+2.0%
2024$2,062-4.5%
2023$2,159+1.9%
2022$2,119+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 2943, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$16,500
DeedBook 1403, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1953