Skip to content

35 E Atlantic AvenueVillas, NJ 08251

Built 1945

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block92
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,060
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
62%
Improvement Value:$49,000
38%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,611+1.6%
2024$2,570+6.4%
2023$2,416+1.7%
2022$2,376+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$62,500

To:

Sq Ft1,060DeedBook 4076, Page 881

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 3560, Page 170Recorded11/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1945