Skip to content

244 E Delaware ParkwayVillas, NJ 08251

Built 1933

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block94
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage652
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
75%
Improvement Value:$23,400
25%
Total Assessment$93,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,890+1.6%
2024$1,861+6.4%
2023$1,749+1.7%
2022$1,720+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft652DeedBook 4241, Page 24

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft652DeedBook 4119, Page 968Recorded6/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$82,850
DeedBook 3039, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1933