Skip to content

24 W New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1935

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block162
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage645
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
78%
Improvement Value:$24,300
22%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,192+1.6%
2024$2,157+6.4%
2023$2,028+1.7%
2022$1,995+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft645DeedBook 4041, Page 672

Property Sale

SaleMulti
$10,500
DeedBook 1411, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1935