Skip to content

382 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block239
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SALL
Dwellings1
ZoningVMU
Sq Footage2,160
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,700
76%
Improvement Value:$10,000
24%
Total Assessment$41,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,212-72.6%
2024$4,417-0.9%
2023$4,456+1.4%
2022$4,394+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890