Skip to content

202 Howard StMillville, NJ 08332

Built 1920

Last Sale Date
Oct 20, 2058

Property Information

Block104
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityMillville City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class14
Description1SFO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,055
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,800
20%
Improvement Value:$59,000
80%
Total Assessment$73,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,897+0.9%
2024$2,872+6.1%
2023$2,707+1.7%
2022$2,662+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$171,400
Sq Ft1,055DeedBook 4247, Page 8459

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,055DeedBook 4119, Page 5643Recorded7/30/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4063, Page 8135

Property Built

Built

Year Built: 1920