Skip to content

9 11th St NMillville, NJ 08332

Built 1922

Last Sale Price
$76,900
Last Sale Date
Apr 22, 1996

Property Information

Block444
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityMillville City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1SFO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
21%
Improvement Value:$84,200
79%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,934+0.9%
2024$3,899+6.5%
2023$3,660+1.8%
2022$3,595+5.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 2172, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1922