Skip to content

Route 55(Block 102 Lot 2)Newfield, NJ 08344

Last Sale Date
Aug 2, 2006

Property Information

Block102
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage19.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92+0.3%
2024$92+8.7%
2023$84-0.6%
2022$85+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,500,000
DeedBook 2817, Page 276

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 1262, Page 777