Skip to content

5296 N Delsea DrNewfield, NJ 08344

Commercial

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Feb 24, 2015

Property Information

Block102
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME PAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
31%
Improvement Value:$556,900
69%
Total Assessment$806,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,692+0.7%
2024$25,522+5.0%
2023$24,312+2.9%
2022$23,618+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$880,000

From:

To:

DeedBook 4126, Page 7670Recorded3/25/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$1,850,000
DeedBook 4000, Page 4919

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1838, Page 104