Skip to content

4429 Gail LnNewfield, NJ 08344

Built 1971

Last Sale Price
$40,900
Last Sale Date
Apr 27, 1984

Property Information

Block106
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,102
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
23%
Improvement Value:$78,700
77%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,241+0.7%
2024$3,220+5.0%
2023$3,067+2.9%
2022$2,980+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 1504, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1971