Skip to content

1270 Old Lake RdNewfield, NJ 08344

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block107
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,102
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
24%
Improvement Value:$77,000
76%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,209+0.6%
2024$3,188+5.0%
2023$3,037+2.9%
2022$2,950+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,102DeedBook 4277, Page 2282Recorded10/27/2025

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 2268, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1971