Skip to content

1369 Brown RdNewfield, NJ 08344

Built 1971

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block107
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,342
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
19%
Improvement Value:$103,100
81%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,034+0.7%
2024$4,008+5.0%
2023$3,817+2.9%
2022$3,709+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2589, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1971