Skip to content

1160 Old Lake RdNewfield, NJ 08344

Built 1988

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
Dec 12, 1988

Property Information

Block110
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
21%
Improvement Value:$148,700
79%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,002+0.7%
2024$5,962+5.0%
2023$5,680+2.9%
2022$5,517+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 1759, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1988