Skip to content

1200 Old Lake RdNewfield, NJ 08344

Built 1972

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block110
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,102
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
22%
Improvement Value:$80,300
78%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,273+0.7%
2024$3,252+5.0%
2023$3,097+2.9%
2022$3,009+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,102DeedBook 4257, Page 6107Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1597, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1972