Skip to content

4485 Robin RdNewfield, NJ 08344

Built 1972

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block110
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,270
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
16%
Improvement Value:$124,300
84%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+0.7%
2024$4,691+5.0%
2023$4,468+41.9%
2022$3,149+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 4199, Page 4145Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,270DeedBook 4193, Page 4064Recorded5/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1972