Skip to content

4160 Lake RdNewfield, NJ 08344

Built 1995

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block116
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,700
28%
Improvement Value:$104,600
72%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,626+0.7%
2024$4,596+5.0%
2023$4,378+2.9%
2022$4,253+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,056DeedBook 4222, Page 2213Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 2125, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1995