Skip to content

4111 N Delsea DrNewfield, NJ 08344

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block116
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
DescriptionMOBILE HOME PAR
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage6.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
31%
Improvement Value:$378,700
69%
Total Assessment$548,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,471+0.7%
2024$17,355+5.0%
2023$16,532+2.9%
2022$16,060+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,200DeedBook 4220, Page 8803Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2641, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1960