Skip to content

609 W Garden RdVineland, NJ 08360

Built 1998

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block1201
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,680
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
21%
Improvement Value:$139,400
79%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,620+0.7%
2024$5,583+5.0%
2023$5,318+2.9%
2022$5,166+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4199, Page 5672Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4106, Page 8015Recorded7/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 2241, Page 226