Skip to content

1775 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2059

Property Information

Block1202
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,622
Acreage4.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
26%
Improvement Value:$140,200
74%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+0.7%
2024$5,750+5.2%
2023$5,466+3.1%
2022$5,303+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 929, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1952