Skip to content

1978 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2011

Property Information

Block1301
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME PAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage69.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,950,000
31%
Improvement Value:$4,343,000
69%
Total Assessment$6,293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$200,369+0.7%
2024$199,048+5.0%
2023$189,608+2.9%
2022$184,196+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 1295, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1974