Skip to content

1976 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1860
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2011

Property Information

Block1301
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME PAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage22.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$880,000
31%
Improvement Value:$1,960,300
69%
Total Assessment$2,840,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$90,435+0.7%
2024$89,839+5.0%
2023$85,578+2.9%
2022$83,136+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 1295, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1860