Skip to content

3970 N Delsea DrNewfield, NJ 08344

Built 1961

Last Sale Date
Jul 23, 2069

Property Information

Block131
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,000
53%
Improvement Value:$141,000
47%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,552+0.7%
2024$9,489+5.0%
2023$9,039+2.9%
2022$8,781+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 4260, Page 4660Recorded9/12/2024

Property Sale

Sale
$700
DeedBook 2030, Page 258

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1669, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1961