Skip to content

1656 W Weymouth RdNewfield, NJ 08344

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block131
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,042
Acreage10

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
37%
Improvement Value:$91,200
63%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,604+0.7%
2024$4,574+5.0%
2023$4,357+2.9%
2022$4,232+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 4138, Page 2600Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2767, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1952