Skip to content

1675 Eilene DrVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Date
Dec 16, 2060

Property Information

Block1401
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,464
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,100
21%
Improvement Value:$127,300
79%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,139+0.7%
2024$5,105+10.7%
2023$4,613+3.1%
2022$4,474+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,464DeedBook 4227, Page 4975Recorded5/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1961