Skip to content

1606 Serene DrVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Sep 12, 1981

Property Information

Block1401
Lot54
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,596
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
19%
Improvement Value:$136,100
81%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,336+0.7%
2024$5,301+5.0%
2023$5,050+2.9%
2022$4,906+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1398, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1966