Skip to content

1154 E Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block1401
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage698
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
31%
Improvement Value:$67,400
69%
Total Assessment$98,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,130+0.7%
2024$3,109+5.0%
2023$2,962+2.9%
2022$2,877+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft698DeedBook 4205, Page 2702Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 2176, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1923