Skip to content

860 E Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 1989

Property Information

Block1401
Lot84
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,702
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
22%
Improvement Value:$133,200
78%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,403+0.7%
2024$5,368+5.0%
2023$5,113+2.9%
2022$4,967+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990