Skip to content

1318 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$24,900
Last Sale Date
Oct 11, 1972

Property Information

Block1501
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,118
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
22%
Improvement Value:$89,800
78%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,399+0.7%
2024$3,375+5.4%
2023$3,203+3.2%
2022$3,104+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$24,900
DeedBook 1200, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1972