Skip to content

1429 W Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2004

Property Information

Block1501
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,147
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
16%
Improvement Value:$177,700
84%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,776+0.7%
2024$6,731+5.0%
2023$6,412+2.9%
2022$6,229+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004