Skip to content

1271 Heights PlVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 29, 2008

Property Information

Block1501
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,672
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
20%
Improvement Value:$97,600
80%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,884+0.7%
2024$3,859+5.0%
2023$3,676+2.9%
2022$3,571+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4046, Page 8963

Property Sale

SaleMulti
$23,000
DeedBook 1195, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1972