Skip to content

1366 Heights PlVineland, NJ 08360

Built 1971

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block1501
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,298
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
21%
Improvement Value:$96,500
79%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,897+0.7%
2024$3,872+12.6%
2023$3,438+3.2%
2022$3,333+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,298DeedBook 4240, Page 4302Recorded4/10/2023

Property Sale

Sale
$20,900
DeedBook 1182, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1971