Skip to content

1274 Heights PlVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Oct 28, 1971

Property Information

Block1501
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,852
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
20%
Improvement Value:$111,100
80%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,423+0.7%
2024$4,393+5.0%
2023$4,185+2.9%
2022$4,066+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 1186, Page 590