Skip to content

1409 Alpha PlVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2012

Property Information

Block1501
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,696
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
19%
Improvement Value:$105,000
81%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,857+0.7%
2024$3,830+5.3%
2023$3,637+3.1%
2022$3,526+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 1171, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1970