Skip to content

1508 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Date
Aug 31, 2049

Property Information

Block1501
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,168
Acreage9.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
40%
Improvement Value:$100,500
60%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+0.7%
2024$5,298+5.0%
2023$5,047+21.6%
2022$4,150+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 4182, Page 375Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4085, Page 5073

Property Built

Built

Year Built: 1955