Skip to content

1638 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block1501
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage660
Acreage2.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
25%
Improvement Value:$135,900
75%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,245+0.7%
2024$3,223+14.3%
2023$2,820+3.2%
2022$2,733+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft660DeedBook 4265, Page 4861Recorded1/17/2025

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft660DeedBook 4223, Page 3750Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2226, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1940