Skip to content

1205 E Cornell StVineland, NJ 08360

Built 1970
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block1701
Lot39
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,369
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
22%
Improvement Value:$97,800
78%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,977+0.7%
2024$3,951+5.0%
2023$3,763+2.9%
2022$3,656+1.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-005673-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,369DeedBook 4181, Page 9333Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 2596, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1970