Skip to content

448 E Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 28, 1976

Property Information

Block1701
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,430
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
26%
Improvement Value:$99,800
74%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,058+0.7%
2024$4,030+5.3%
2023$3,827+3.1%
2022$3,710+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1249, Page 1123

Property Built

Built

Year Built: 1949