Skip to content

555 Mayfair StVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$41,900
Last Sale Date
Dec 11, 1979

Property Information

Block2418
Lot65
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,432
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
26%
Improvement Value:$96,100
74%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,886+0.7%
2024$3,859+5.3%
2023$3,664+3.1%
2022$3,552+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$41,900
DeedBook 1323, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1953